950x100 banner.jpg

GTFA Rainy Season Championships Results

Tumon, Guam-


Guam Track and Field Association held its Rainy Season Championships meet on Saturday, December 18, 2021, at the JFK High School Track in Tumon. The meet was the fifth of the Rainy Season track and field series hosted by GTFA to end 2021 and lead into the competition-packed 2022 season. Results from the meet and all meets from October 15, 2021 will also be submitted to the Oceania Virtual Athletics Championships.




The 2022 season will tentatively begin on January 15, 2022 with event details to be announced as soon as venues are confirmed. We look forward to seeing you all in the new year!


Full Results:

Open Men 110 Meter Hurdles

========================================================================

Name Time

------------------------------------------------------------------------

1 Carl Zagada 18.13

2 Erjel Sanchez 18.40


Open Men 1500 Meter Run

==================================================================

Name Time

------------------------------------------------------------------

1 Desmond Mandell 5:01.40

2 Jurien Limtiaco 5:50.56

3 Derek Mandell 5:50.90


Open Men 100 Meter Dash

========================================================================

Name Time

------------------------------------------------------------------------

1 Scott James Fiti 11.97

2 Nathan Castro 11.99

3 Paul John Dimalanta 12.26

4 Carl Zagada 12.57

5 Erjel Sanchez 12.63

6 Patrick Buot 13.78


Open Women 100 Meter Dash

========================================================================

Name Time

------------------------------------------------------------------------

1 Shania Bulala 13.85

2 Johnizha Laleo 15.55

3 Aleah Castro 15.59

4 CarriAnn Cabral 15.62


Open Men 400 Meter Dash

==================================================================

Name Time

------------------------------------------------------------------

1 Nathan Castro 54.65

2 Jeofry Limtiaco 56.72

3 Paul John Dimalanta 58.35


Open Women 400 Meter Dash

==================================================================

Name Time

------------------------------------------------------------------

1 Aleah Castro 1:11.21


Open Men 800 Meter Run

==================================================================

Name Time

------------------------------------------------------------------

1 Arthur Toves 2:14.36

2 Desmond Mandell 2:25.34

3 Jurien Limtiaco 2:52.66


Open Men 200 Meter Dash

========================================================================

Name Time

------------------------------------------------------------------------

1 Nathan Castro 24.55

2 Paul John Dimalanta 25.40


Open Women 200 Meter Dash

========================================================================

Name Time

------------------------------------------------------------------------

1 Shania Bulala 29.87

2 Aleah Castro 32.09

3 CarriAnn Cabral 33.76


Open Men 5000 Meter Run

==================================================================

Name Time

------------------------------------------------------------------

1 Derek Mandell 16:32.18

2 Hugh Kent 16:40.52


Open Men 400 Meter Hurdles

==================================================================

Name Time

------------------------------------------------------------------

1 Jeofry Limtiaco 1:03.05

2 Alex Jelich 1:04.82


Open Men 4x100 Meter Relay

======================================================

Team Time

------------------------------------------------------

1 Out of Shape 47.36

2 Sanchez 53.34

3 Military 58.16


Open Men Discus Throw

==================================================================

Name Mark

------------------------------------------------------------------

1 Clent Mortes 31.04m

2 Jericho Villegas 21.81m

3 Rodolfo Velasco 20.96m


Open Women Discus Throw

==================================================================

Name Mark

------------------------------------------------------------------

1 Genie Gerardo 31.18m

2 Gabrielle Kranz 24.54m

3 April Flores 23.55m

4 Johnizha Laleo 22.91m

5 Riza Tugade 21.57m

6 Nya Rae Belga 18.06m

7 Melodyann Rosario 17.76m


Open Men Shot Put

==================================================================

Name Mark

------------------------------------------------------------------

1 Carlos Poppe 9.70m

2 Clent Mortes 8.63m

3 Rodolfo Velasco 7.22m

4 Jericho Villegas 6.96m


Open Women Shot Put

==================================================================

Name Mark

------------------------------------------------------------------

1 Genie Gerardo 10.53m

2 April Flores 8.23m

3 Melodyann Rosario 7.53m

4 Nya Rae Belga 7.37m

5 Riza Tugade 6.96m


Open Men Long Jump

========================================================================

Name Mark

------------------------------------------------------------------------

1 Paul John Dimalanta 5.13m

2 Jerald Igoy 5.00m

3 Nathan Castro 4.52m


Open Women Long Jump

========================================================================

Name Mark

------------------------------------------------------------------------

1 Shania Bulala 3.75m

2 Aleah Castro 3.72m

3 Johnizha Laleo 3.24m


Open Women Javelin Throw

==================================================================

Name Mark

------------------------------------------------------------------

1 Genie Gerardo 27.26m

2 Johnizha Laleo 25.14m

3 April Flores 20.29m

4 Nya Rae Belga 16.13m


Open Men Javelin Throw

==================================================================

Name Mark

------------------------------------------------------------------

1 Scott James Fiti 29.10m

2 Peter Rivera 27.76m

3 Carlos Poppe 24.54m

4 Carl Zagada 24.19m

5 Rodolfo Velasco 23.34m

6 Clent Mortes 22.23m

7 Erjel Sanchez 21.40m

8 Jericho Villegas 15.70m




RUNGUAM_SilverSponsor.png
Bronze Sponsor
Ad Space (300x150)
Recent Posts