top of page
950x100 banner.jpg

2022 Rainy Season Series Championships Results

Guam Track and Field Association hosted its 2nd Annual Rainy Season Series on Sunday, December 11, 2022 at JFK High School in Tumon. The GTFA Rainy Season Series was created to provide Guam athletes with more opportunities to compete locally throughout the year.

The four-meet series also featured a new point system for athletes competing in the meets. Athletes earned points for their placings in events and those with the most points at the end of the series received rewards and recognition at the Rainy Season Championships. 2022 Rainy Season Series Category Winners:

  • Sprints: Nathan Castro, Erica Palisoc

  • Distances: Hugh Kent, Manami Iijima-Martin

  • Throws: Hanzelrein Arellano, Melodyann Rosario




Full Results:


Open Men 1500 Meter Run

=================================================================

Name Time

-----------------------------------------------------------------

1 Derek Mandell 4:21.84

2 Teo Galvez 4:48.23

3 Hugh Kent 4:48.43

4 Jadyel Rink 4:55.38

5 Kyle Marutani 5:41.77


Open Women 100 Meter Hurdles (**HAND TIME**)

=======================================================================

Name Time

-----------------------------------------------------------------------

1 Maria Calvo 18.61

2 Annika Miclat 22.55


Open Men 110 Meter Hurdles (**NO TIME**)

=======================================================================

Name Time

-----------------------------------------------------------------------

Mason Calma NT

Jan Almoite NT


Open Women 100 Meter Dash

=======================================================================

Name Time

-----------------------------------------------------------------------

1 Erica Palisoc 13.49

2 Taylor-Ann Santos 14.39

3 CarriAnn Cabral 15.46


Open Men 100 Meter Dash

==========================================================================

Name Time H#

--------------------------------------------------------------------------

1 Aaron Johnson 11.43 2

2 Nathan Castro 11.71 2

3 Drake Fejerang 12.09 2

4 Beau Perez 12.21 2

5 Damen Weilbacher 12.74 1

6 Gabriel Hollingsworth 12.79 1

7 Jan Almoite 12.96 1

8 Derren Ranan 13.08 1

9 Pierce Castro 15.47 1


Open Men 400 Meter Dash

=================================================================

Name Time

-----------------------------------------------------------------

1 Christian Ruder 54.17

2 Jayden Jackson 54.49

3 Drake Fejerang 58.88

4 Gabriel Hollingsworth 58.91

5 Damen Weilbacher 59.18


Open Women 400 Meter Dash

=================================================================

Name Time

-----------------------------------------------------------------

1 Aleah-Rae Castro 1:08.19

2 Taylor-Ann Santos 1:08.77

3 Gwenizah Barcinas 1:14.72


Open Men 800 Meter Run

=================================================================

Name Time

-----------------------------------------------------------------

1 Arthur Toves 2:06.95

2 Jadyel Rink 2:22.40


Open Men 200 Meter Dash

==========================================================================

Name Time H#

--------------------------------------------------------------------------

1 Aaron Johnson 23.64 1

2 Nathan Castro 23.66 1

3 Beau Perez 25.96 2

4 Damen Weilbacher 26.89 1

5 Gabriel Hollingsworth 27.09 1

6 Derren Ranan 27.61 2

7 Dann Bilong 28.07 2


Open Women 200 Meter Dash

=======================================================================

Name Time

-----------------------------------------------------------------------

1 Erica Palisoc 28.96

2 Taylor-Ann Santos 30.71

3 Annika Miclat 32.87

4 CarriAnn Cabral 32.98


Open Men 400 Meter Hurdles

=================================================================

Name Time

-----------------------------------------------------------------

1 Mason Calma 1:05.15


Open Men 5000 Meter Run

=================================================================

Name Time

-----------------------------------------------------------------

1 Hugh Kent 16:50.87

2 Kaito Sakaguchi 18:40.64

3 Darren Tamondong 20:34.37

4 Nathan Paz 23:03.23


Open Men Shot Put **16lbs**

=================================================================

Name Mark

-----------------------------------------------------------------

1 Jhavin Maniebo 9.50m

2 Hanzelrein Arellano 8.82m

3 Elijah Rosero 7.20m


Open Women Shot Put

=================================================================

Name Mark

-----------------------------------------------------------------

1 Genie Gerardo 11.08m

2 Melodyann Rosario 8.63m

3 Riza Tugade 7.03m

4 CarriAnn Cabral 5.70m


Open Men Javelin Throw

=================================================================

Name Mark

-----------------------------------------------------------------

1 Hanzelrein Arellano 45.02m

2 Christian Ruder 33.98m

3 Jan Almoite 31.50m

4 Drake Fejerang 27.58m

5 Jhavin Maniebo 20.36m

ND Elijah Rosero ND


Open Women Javelin Throw

=================================================================

Name Mark

-----------------------------------------------------------------

1 Genie Gerardo 21.96m

2 Melodyann Rosario 16.39m

ND Maria Calvo ND


Open Men Discus Throw **2K**

=================================================================

Name Mark

-----------------------------------------------------------------

1 Jhavin Maniebo 30.49m

2 Hanzelrein Arellano 24.97m

3 Elijah Rosero 23.41m


Open Women Discus Throw

=================================================================

Name Mark

-----------------------------------------------------------------

1 Genie Gerardo 25.93m

2 Riza Tugade 22.93m

3 Melodyann Rosario 20.38m


Open Women Long Jump

=======================================================================

Name Mark

-----------------------------------------------------------------------

1 Maria Calvo 4.85m

2 Taylor-Ann Santos 4.39m

3 Annika Miclat 3.96m


Open Men Long Jump

=======================================================================

Name Mark

-----------------------------------------------------------------------

1 Aaron Johnson 5.69m

2 Jan Almoite 5.20m

3 Derren Ranan 4.82m

4 Dann Bilong 4.40m


Open Men Triple Jump

=======================================================================

Name Mark

-----------------------------------------------------------------------

1 Dann Bilong 10.53m


Open Women Triple Jump

=======================================================================

Name Mark

-----------------------------------------------------------------------

1 Maria Calvo 9.97m

2 Annika Miclat 8.18m

3 Havannah Cruz 7.68m



Comentarios


RUNGUAM_SilverSponsor.png
Bronze Sponsor
Ad Space (300x150)
Recent Posts